ShipSpotting.com
Login: Lost Password? SIGN UP
Ship Photo Search
Photo Search - Advanced Search

BOK - IMO 6406696

Full Screen - Add Comment - Bookmark this photo - Edit Info
Get thumbnail code to post in forum, blog or homepage

New! View the summary page for this ship!
Photo Details
Photographer:Bartul Silic [View profile]Title:BOKAdded:Mar 26, 2006
Captured:IMO:6406696Hits:1,605
Photo Category: Port Bunkering and Water Tankers
Description:
Water carier Bok ex.Sisak.Scaned photo from 1976.
Buildt in Germany 1934 De Bosch Dortrecht,Klotrehnt as HERTA.
1953 major reconstruction in Trogir(ex.Yu.)Croatia renamed SISAK for,JLP-Rijeka.
Sold to Medplov-Korcula 1966 as BOK.
Loa:38.7,B:5.0,D:2.4,Draft:1.78,Brt:154,Nrt:113,Dwt:220
From1966,new engine:Litostroj B&W 220 Bhp.Speed:7.0kts.
Thanks Milko for data :-)
Vessel Identification
Name:Bok
IMO:6406696
Former name(s):
- Herta (Until 1967)
- Sisak (Until 1934)
Technical Data
Vessel type:Water Tanker
Gross tonnage:154 tons
Summer DWT:219 tons

Additional Information
Status:Dead
Build year:1934
AIS Information
AIS information: N/A
More Of This Ship
Got photos of this ship? Register and Upload them now!
More Of: This Photographer - This Ship - This Ship By This Photographer

Photo Comments (6)

Comments sorting method :
danilo prestint on Jan 04, 2008 14:29 (10 years ago)
1934
built at Scheepwerf en Machinefabriek De Biesbosch N.V. in Dordrecht
1944
HERTA (or HERTHA)german ownership foundered in allied air attack in Zavratnica
1952
on surface by Brodospas equipe, reconstruction at Jozo Lozovina Mosor shipyard at Trogir
1953
SISAK - Jadrolinija, Rijeka
1963
new engines b&W
1966
sold to Mediteranska plovidba, Korčula
1967
BOK, water tanker
1987
Adriatic Club Yugoslavia, Jezera
1996
deleted and donated to Croatian Navy like target vessel
2006
broken up at Sibenik after abandoning and partially foundering
Marko Bacelic on Mar 29, 2006 21:31 (12 years ago)
Izgrađen je 1934. u brodogradilistu Scheepswerf en machinefabriek «De Biesbosch», Dordrecht, Nizozemska. Prema Zuvicu Hitler je ovom brodu dao ime «Herta», a pod kojim imenom sagradjen ne zna se! U ljeto 1940. po Hitlerovoj zapovijedi provedeno je prikupljanje brodovlja koje je trebalo sudjelovati u njemackoj invaziji na Britaniju, medju skoro 3000 brodova bio je i «Bok» tada nizozemski rijecni teretnjak, no kako se na kraju od invazije definitivno odustalo, dio brodova je prebacen na sve strane Europe, pa je tako mala flotila rijecnih i kanalskih brodova dospijela i u Jadran.
Ploveci u njemackoj sluzbi pod imenom «Herta» 1944. godine bio napadnut od britanskih zrakoplova i potopljen u uvali Zavratnici podno Velebita. Tek 25.ozujka 1952. ekipa Brodospasa ga je izvadila sa dubine od 14 metara, a tegljaci «Jadro» i «Proleter» su ga oteglili u tadasnju Brodospasovu bazu u Svetome Kaji gdje je «zakrpljen», nakon cega je otegljen u Trogir gdje je temeljito preuredjen. Dobio je ime «Sisak» i u listopadu 1953. zaplovio u floti Jadrolinije kao mali tanker za opskrbu parobroda mazutom. U Trogiru mu je ugradjen dizelski stroj Sulzer od samo 90 KS, pa mu je maksimalna brzina bila 6 cvorova. Mediteranska ga je kupila 1966., te postaje vodonosac, kada dobiva novo ime «Bok». Brod 1987. kupuje ACI za opskrbu vodom marina na Kornatima. ACI je brod 1996. darovao HRM-u, te je preuredjen u brod metu. Kasnije je sve vise na mrtvom vezu u Mandalini gdje je i potonuo. Iz mora je izvadjen 2004. kada je Remontno brodogradilste u Sibeniku preuzeo Goran Prgin-NCP, i na mjestu gdje je «Bok» bio potopljen sagradio vezove za jahte. Ali ni tada se «Bok» nije pomaknuo iz Mandaline gdje je, ako se na varan i danas, nasukan na drugoj strani uvale Mandalina, pokraj vodonosca «Banja»?

Izvuceno iz teksta o «Boku» kojega je napisa Marijan Zuvic u prilogu More Slobodne Dalmacije.

Pozdrav-Marko
Milko Kronja on Mar 25, 2006 20:21 (12 years ago)
Vrijeme je isteklo !

Built 1934 De Bosch Dortrecht, Klotrehnt as HERTHA. But, in most books is stated as built in 1953, Trogir. In fact, that was major reconstruction. After that tanker renamed SISAK for Jadranska Linijska Plovidba, Rijeka (!). In 1966 sold to Mediteranska Plovidba. L 38,7 B 5,0 D 2,4 draught 1,78. BRT 154 NRT 113 DWT 220. New engine Litostroj B&W from 1963, 220 BHP, speed 7,0.

Za završne detalje njiva je u Korčuli, a plug bi mogao preuzeti Petar ?

Pozdrav-Milko
Milko Kronja on Mar 25, 2006 16:40 (12 years ago)
Dajem ti rok do večeras, u suprotnom slijede surove sankcije !
Petar on Mar 21, 2006 15:55 (12 years ago)
e, baš neću!
Milko Kronja on Mar 21, 2006 14:48 (12 years ago)
Bartule, imam ja podatke, ali upisati ih mogu tek kad se vratim. Ovo je Petrovo područje, sigurno će on to brže od mene.

Pozdrav-Milko
Please Login to add a comment!

This photo has been shown 1,605 times since it was added to the site.

Copyright © 2018 All rights reserved View airplanes live at RadarBox24.com!